Obrázky a videá pri SEO optimalizácii webstránok: Prečo je dôležité vypĺňať ich parametre?

seoanalyzy 26. januára 2023 0 Komentáre

Sústredili ste sa doposiaľ pri SEO optimalizácii webstránok iba na text? Chyba, pri vyhľadávaní v Google sú dôležité aj obrázky. Nielenže zatraktívňujú, ilustrujú a znázorňujú obsah, ale majú aj značnú moc v SEO. A zabúdať tiež v tejto oblasti netreba ani na videá.

Zdroj foto: Pixabay.com

 

Ako na SEO pri obrázkoch?

Obrázky môžu byť v Google viditeľné nielen v samostatnom extra vyhľadávaní, ale takisto priamo v hlavnej záložke, či v rich snippets, v rámci ktorých sa snaží Google atraktívnejšie zodpovedať danú otázku používateľa.

SEO parametre pri obrázkoch

V záujme SEO optimalizácie webstránok sa odporúča vypĺňať pri obrázkoch nasledovné parametre:

  • Filename (názov obrázka) Google vidí v kóde názov obrázka, dokáže ho prečítať. Je fajn sem vložiť brand name, odporúča sa tiež na celom webe používať jednotnú šablónu názvov obrázkov. A nezabudnite ani na zapracovanie kľúčového slova do textu.
  • Alt tag (alternative tag / alternatívne označenie obrázka)  Alt tag v HTML kóde má používateľovi napovedať, o čom je obrázok. Preto do neho treba vložiť výstižný opis so zakomponovaním kľúčového slova. Obrázky slúžiace iba ako dekorácia alebo pozadie alt text nepotrebujú, keďže nemajú čo robiť v HTML kóde a je potrebné ich umiestniť do CSS štýlov.
  • Img title tag používateľovi sa zobrazí, ak myšou prejde ponad obrázok. Ide o rozšírené info o obrázku, nápovedu k nemu. Môže poslúžiť aj ako povzbudenie, aby používateľ čítal ďalej stránku / článok a neodišiel preč, čo napomôže optimalizácii bounce rate. 
  • URL obrázka Dávajte si pozor, aby sa na vašom webe nenachádzal jeden obrázok pod viacerými URL adresami. Vyhnite sa duplicitám a preťažovaniu servera umiestnením každého obrázka vždy na unikátnej URL adrese. Teda, ak chcete v jednom článku použiť obrázok, ktorý ste už raz použili, nenahrávajte obrázok na server znova.

 

Analýza kľúčových slov pri obrázkoch

Pýtate sa, v čom je iná? Popravde, príliš v ničom. Urobíte si ju v podstate úplne rovnako ako klasickú analýzu kľúčových slov. Avšak zamerajte sa pri výsledkoch na iné typy výrazov:hory obrázky”, „kuchyňa inšpirácia”… Keďže užívatelia vám dávajú pri tomto type vyhľadávania v Google jasne najavo, že nehľadajú text, ale obrázky, treba to využiť.

Pozor na veľkosť obrázka

Čím väčší je obrázok, tým dlhšie sa vaša stránka načítava. No a čím dlhšie toto potrvá, tým skôr strácate potenciálnych zákazníkov a aj body od vyhľadávača. Preto sa určite oplatí pohrať sa s obrázkami tak, aby nezaberali na vašom servere príliš veľa miesta a zároveň nestratili na kvalite. Existuje viacero jednoduchých nástrojov, ktoré vám s tým pomôžu. Napríklad Kraken.io alebo Compress.now.

Vlastné obrázky sú najviac

Snažte sa nielen o originálne a jedinečné texty, ale aj obrázky na webstránke. Ideálne z vlastnej produkcie. Autentické fotky by mali byť v dostatočnej kvalite ostré, svetlé, s dodržaním zásad kompozície a v dostatočnom rozlíšení. Zvyšujú dôveryhodnosť stránky a aj samotnej spoločnosti. Google vie vyhľadať podobné až rovnaké obrázky a na základe porovnania zistí, ktoré sú duplicitné alebo zakúpené z fotobanky. 

Zahrňte obrázky do site mapy

Docielite tak vyššiu pravdepodobnosť zobrazenia produktov vo výsledkoch vyhľadávania Google. Na základe obrázkov sa zákazníci prekliknú do e-shopu. Vedeli ste, že približne tri štvrtiny používateľov vyhľadávajú pred nákupom produkty cez obrázky?

Ako na SEO pri videách?

Videá sú skvelým spôsobom, ako sa umiestniť na vysokých pozíciách v SERP-e. Pokiaľ sa používateľovi video zapáči, zazdieľa ho aj spolu so súvisiacim článkom. Takto viete získať viac spätných odkazov na vašu webovú stránku. 

Takisto, čím viac času strávi publikum na webovej stránke, tým sa v očiach Google viac zvyšuje jej dôveryhodnosť. A práve k tomuto napomáhajú videá. Zdržia používateľov na vašich stránkach dlhší čas. 

No a v neposlednom rade, keďže spoločnosť Google vlastní službu YouTube, správnou optimalizáciou dosiahnete dobré umiestňovanie sa nielen vo výsledkoch vyhľadávania, ale aj v službe YouTube.

Zopár krokov k SEO optimalizácii videí 

  • V prvom rade musíte video vytvoriť čo najjednoduchšie, aby ho používatelia rýchlo pochopili.
  • Skúste urobiť z videa hlavnú časť stránky.
  • Pre indexovanie je dôležité, aby sa na stránke nachádzalo len jedno video. 
  • Pri výbere kľúčových slov do textu zahrňte jednoslovné či dvojslovné, ale aj longtaily.
  • Optimalizujte videá i pre sociálne médiá, správne naformátujte, použite vhodné názvy, popisy a značky.

 

SEO parametre pri videu

Názov a popis videa na základe analýzy kľúčových slov vytvorte pútavý názov a popis (meta title a meta description), skvelo vystihujúce dopyty používateľov.

Prepis videa pomocou neho zjednodušíte používateľom i vyhľadávaču pochopenie obsahu

Miniatúrny obrázok stavte na originálnu relevantnú miniatúru, ktorá bude sprevádzať video a zároveň zlepšovať SEO. Ide o prvú vec, ktorú používatelia uvidia, keď sa vo výsledkoch vyhľadávania Google stretnú s vaším videom.

Potrebujete poradiť, ako na SEO optimalizáciu webstránok pri obrázkoch či videách? Nie je to pre vás úplne najjednoduchší task a nechcete nič zanedbať? Obráťte sa na našich SEO špecialistov a spoločne si na to posvietime. Ideálne, ak využijete možnosť našej konzultácie zdarma, na ktorej spolu preberieme základ a rozhodneme sa o ďalšom postupe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *