Najčastejšie príčiny penalizácie od Google: Za toto môžete klesnúť vo výsledkoch vyhľadávania

seoanalyzy 23. novembra 2022 0 Komentáre

Postrehli ste zrazu prudký pokles návštevnosti a konverzií? Zobrazujete sa nižšie vo výsledkoch vyhľadávania? Čo môže byť za tým? Pravdepodobne vás postihla penalizácia od Google. Toto sú najčastejšie príčiny.

Google penalizácia v skratke

Ide o formu trestu pre určitú webovú stránku, ktorá má za následok dramatický prepad organickej návštevnosti, pokles pozícií na kľúčové slová alebo v krajnom prípade jej úplné vylúčenie z výsledkov vyhľadávania na Googli (deindexáciu).

Existujú dva základné druhy Google penalizácie, a to algoritmické (v dôsledku zmien zrazu algoritmu prekážajú doteraz vhodné veci) a manuálne (pracovníci Google posúdili niečo na vašej stránke ako nevhodné / zakázané, túto informáciu viete nájsť v Google Search Console).

Google vám môže potrestať celý web, ale takisto sa stáva, že pristúpi len k čiastočnej penalizácii, kedy sa mu nepozdáva niekoľko podstránok. 

Dva prípady, ktoré sa skrývajú za Google penalizáciou

Najčastejšími príčinami penalizácií bývajú aktualizácie algoritmu a zakázané tzv. blackhat SEO techniky. 

Google  neustále pracuje na tom, aby boli výsledky vyhľadávania čo najrelevantnejšie a to sa nezaobíde bez zásadných zmien. Často zo dňa na deň. A vy potom zistíte, že sa po novom prísnejšie posudzuje kvalita a originalita obsahu, či počet a pôvod odkazov. 

Medzi blackhat SEO techniky, za ktoré vás skôr či neskôr trest neminie, sa zaraďujú napríklad bezobsahové link farmy s hustou sieťou spätných odkazov, neviditeľný text, preplnenie kľúčovými slovami, či tzv. cloaking (užívateľom sa zobrazuje iný obsah alebo URL adresy ako search engine botom). 

Konkrétne najčastejšie dôvody penalizácie od Google

  • Váš web pozostáva z nekvalitného obsahu (malý počet slov, chýbajúce nadpisy, podnadpisy atď).
  • Kopírujete priveľa obsahu, máte viac než dosť duplicít.
  • Pričasto sa vám opakujú kľúčové slová na stránke, čo pôsobí neprirodzene (preoptimalizovanie).
  • Váš web obsahuje stránky bez skutočného obsahu, slúžiace len na presmerovanie.
  • Zobrazujete iný obsah pre Google a iný pre používateľov (skrytý obsah).
  • Na stránke sa nachádza nelegálny obsah.
  • Neprimerane vám narástlo odkazové portfólio, kupujete nekvalitné linky z nezabezpečených stránok.
  • Na vašej stránke máte vyskakovacie pop-up okná, zakrývajúce obsah.
  • Web obsahuje škodlivý kód (spamovacie roboty, trójsky kôň, Phishing).
 • Stránka sa pridlho načítava.

Ako riešiť penalizácie od Google?

Nemusí to byť stav trvalý, s ktorým sa je potrebné zmieriť. Zbaviť sa penalizácie môžete odstránením problémov na webe. Zanalyzujte stav vašej stránky, pričom vezmite do úvahy všetky aktuálne pravidlá Google. Posvieťte si na obsah, odkazy, techniky, o ktorých ste možno doteraz netušili, že patria medzi tie blackhat SEO, i technické parametre. Každopádne, pokiaľ sa chcete vyhnúť takémuto drastickému poškodeniu online podnikania, najlepším riešením je prevencia.

Riešite podobné problémy s vašou stránkou a potrebujete pomoc odborníkov? Obráťte sa na tých našich. Využite našu konzultáciu zdarma a zborte všetky prekážky, ktoré vám doteraz bránili rozbehnúť váš online biznis naplno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *