Hodnotenie webu z hľadiska SEO: čo znamenajú skratky DA, PA, CF, TF a prečo na nich treba pracovať?

seoanalyzy 19. mája 2023 0 Komentáre

Chcete zistiť, ako na tom stojí váš web či e-shop v očiach Google? A ako veľmi „horí” optimalizácia webstránky? Prezradia vám to 4 hlavné hodnotiace SEO parametre. Patria sem autorita domény a stránky, citačný tok a dôveryhodnosť. Poďme si posvietiť detailnejšie na tieto hodnoty a tiež nástroje, vďaka ktorým ich rýchlo a jednoducho zistíte.

Zdroj foto: Pixabay.com

Hodnota domény domain authority (DA)

Domain authority (DA) je metrika vyvinutá spoločnosťou Moz. Vyjadruje silu vášho webu či e-shopu vo výsledkoch vyhľadávania. Resp. predpovedá, akú silu má v SERP-e. Je ukazovateľom schopnosti umiestniť sa vo vyhľadávaní.

Hodnota domény sa pohybuje v rozmedzí škály 0 až 100, pričom platí, že najkvalitnejšie slovenské weby atakujú čísla okolo 80 až 90. DA jednoducho a rýchlo zistíte prostredníctvom free online toolu od Moz alebo niektorého z ďalších nástrojov na zistenie autority.

Hodnota stránky page authority (PA)

Ďalšie skóre, vyvinuté spoločnosťou Moz, Page authority (PA) predpovedá, ako dobre bude konkrétna stránka fungovať na stránke s výsledkami vyhľadávania. Resp., ako dobre sa umiestni v SERP-e. Zatiaľ čo, DA meria silu celej domény, PA sa zameriava na vybranú jednu stránku. Preto je veľmi užitočným ukazovateľom, pokiaľ si chcete skontrolovať jednotlivé podstránky tvoriace web a čo-to na nich vylepšiť.

Skóre sa pohybuje takisto od 0 až po 100. Pre ich zlepšovanie treba na pravidelnej báze pracovať na aktualizácií. Z hľadiska obsahu i SEO. Túto hodnotu viete zistiť spoločne s domain authority v jednom online toole.

Náhľad do toolu na kontrolu hodnôt DA a PA

Citačný tok citation flow (CF)

Táto hodnota, vyvinutá softvérovou spoločnosťou Majestic, meria potenciálnu silu a vplyv URL na základe množstva spätných odkazov, ktoré na ňu vedú. Počet externých linkov je tiež ukazovateľom popularity stránky. Avšak, citačný tok (CF) neodráža kvalitu odkazov, len kvantitu. Hodnotí sa opäť na škále od 0 po 100.

Dôveryhodnosť trust flow (TF)

Ide o ďalšiu metriku, vyvinutú softvérovou spoločnosťou Majestic. Meria vnímanú dôveryhodnosť webovej stránky prostredníctvom jej spätných odkazov. Trust flow už odráža kvalitu backlinkov, resp. kvalitu stránky na základe umiestnenia všetkých externých linkov, ktoré k nej vedú.  Poukazuje prostredníctvom nich takisto aj na vplyvnosť vášho webu.  Hodnota TF sa pohybuje na škále od 0 po 100. 

Ideálne je mať vysokú hodnotu CF, ale zároveň ekvivalentnú TF. Posvietiť si na tieto dve hodnoty môžete prostredníctvom plateného nástroja Majestic. Pokiaľ hľadáte niečo free, skúste online tool Linkody, okrem TF a CF vám prezradí i hodnotu DA.

Náhľad do toolu Linkody na kontrolu DA, TF a CF

Zistili ste si svoje hodnotenie webu a príliš vás nepotešilo? Chceli by ste si ho zvýšiť a konštatujete, že jednoznačne potrebujete zapracovať na SEO? S optimalizáciou webstránok vám radi pomôžeme. Obráťte sa na našich SEO špecialistov prostredníctvom konzultácie zdarma. Spoločne prídeme na riešenie, ktoré posunie váš online biznis v hľadáčiku Google vyššie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *