Ako na správny výber a názov domény?

seoanalyzy 27. júna 2022 0 Komentáre

Zamerajte sa radšej na značku ako na vyhľadávané kľúčové slovo

 

Príde vám nájsť vhodný názov domény ako celá veda? Zamýšľate sa, čo je  pri ňom skutočne podstatné? Vyhľadávané kľúčové slovo alebo značka? Výber správnej domény je veľmi dôležitým krokom, ktorý netreba podceniť. Bude sa totižto s vaším webom ťahať už nastálo.

 

 

Čo je to doména?

Inak tiež „doménové meno”. Ide o unikátny údaj, vďaka ktorému vás ľudia na internete nájdu. Je to internetová adresa vašej webovej stránky. Konkrétnejšie reťazec znakov tvoriaci internetovú adresu. Z technického pohľadu doménové meno nahrádza zložitý číselný kód IP adresy. Mená domén vznikajú v centrálnom registri. My sa v ďalšom obsahu pozrieme na to, ako ich správne zaregistrovať a čoho sa vyvarovať.

 

Čo je skutočne dôležité pri výbere domény?

Výber správnej domény je veľmi dôležitý, keďže tá je už nemenná a bude sa s vaším webom ťahať celý čas. Názov sa po registrácii totižto už nedá zmeniť. Takisto je spojená aj so SEO. Snažte sa preto pri jej výbere zosúladiť meno značky / firmy / obchodu a názov domény. Už samotný názov domény by mal hovoriť za vašu stránku a propagovať vaše produkty či služby. Ďalej sa snažte zvoliť si takú doménu, ktorá bude ľahko zapamätateľná, použite v nej svoje meno a podporte tak svoj branding. Ak sa vám podarí nájsť i takú s preferovaným kľúčovým slovom alebo longtailom, berte to ako bonus. Nie je to však nutnosť.

 

Užitočné tipy: 

  • Zaregistrujte váš populárny kľúčový produkt ako doménové meno. 
  • Alebo zapojte tiež osobné mená či názvy lokalít. 
  • Ďalšou možnosťou je vytvoriť si doménu z kombinácie 2-3 kratších bežných slov (kamnahory.sk, presvadbu.sk). 
  • Nezaškodí tiež popozerať sa po nejakej expirovanej doméne. Možno natrafíte na silnú doménu v očiach Googlu a už nebudete musieť začínať úplne od nuly. 

 

Netrápte sa zbytočne nad presnou zhodou kľúčového slova v doméne

Snívate o tom, že sa vám podarí nájsť voľnú doménu s presnou zhodou, ktorá sa dobre zaradí do vyhľadávačov? Neplytvajte na toto hodiny a hodiny svojho vzácneho času. Nie vždy je to takto úplne ideálne možné. Navyše, doména s presne určeným kľúčovým slovom už aj tak viac nie je hlavným faktorom hodnotenia Google. 

 

Čo by v doméne byť nemalo?

Neodporúčame mať v doméne zbytočné znaky naviac. Nevyberajte si dlhé. Platí skôr pravidlo: Čím kratšia doména, tým lepšia. Ideálne jednoslovná, maximálne dvojslovná, statická, ľahko zapamätateľná, no pritom kreatívna. Pozor tiež na novotvary, cudzie slová, neetické výrazy a skratky, ktoré sa zle pamätajú.

 

Čo s koncovkami domén?

Pokiaľ sa rozhodnete pôsobiť len v rámci Slovenska, postačí vám koncovka „.sk”. Ak však chcete svoje produkty či služby rozšíriť aj za hranice nášho štátu, zvoľte si radšej koncovky „.eu, .com, .net, .org”.

 

Ako si objednať konkrétnu doménu?

Overiť si, či je vami preferovaná doména voľná, môžete prostredníctvom tohto nástroja. Ak sa vám pošťastí, následne prejdite na objednanie priamo cez registrátora domén. Vyplňte vaše kontaktné údaje, ako majiteľa domény. Tieto údaje budú zapísané do registra domén. Čo sa týka platby, tá sa zvyčajne realizuje na obdobie jedného roka. Po uplynutí tejto doby je potrebné doménu opätovne predlžovať. V opačnom prípade vám expiruje a bude voľná pre niekoho iného. 

 

Kde zaregistrovať doménu?

Možností, kde kúpiť doménu, je na internete viac než dosť. Aby sme vám to uľahčili, zmienime aspoň pár poprednejších registrátorov domén:

 

Výber webhostingu

Keď už máte doménu úspešne registrovanú, čaká vás ešte zaobstaranie kvalitného webhostingu. Čiže prenajatého priestoru na serveri, kde sú uložené všetky súbory vašej stránky i celá databáza vášho webu. Bez týchto údajov a hostingu by webstránka nemohla fungovať. Kľúčovou vecou pri jeho výbere je dostupnosť hostingu, teda aký čas v roku (v percentách) bude váš web v prevádzke. Najmä tie najlacnejšie a úplne zdarma mávajú nižšiu dostupnosť. Takže na tomto sa vám šetriť rozhodne neoplatí. Od hostingu tiež závisí rýchlosť, kvalita i bezpečnosť vášho webu. Odporúčame staviť na pokrokový a spoľahlivý Websupport, najobľúbenejší v strednej Európe.

Pri výbere webhostingu je potrebné zvážiť tiež, aký veľký priestor na váš web, e-shop alebo len prezenčnú stránku či blog potrebujete. Od toho sa následne bude odvíjať aj finančná stránka.

 

Tak, základ v podobe domény a hostingu by ste mali. No pre úspešný web je potrebné začať pracovať tiež na SEO. Zverte sa do rúk našim odborníkom. Poradia vám. Vytvoria stratégiu. Navrhnú pre vás SEO služby na mieru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *